+ 48 508 058 892
ul. Ptasia 4 lok. 6, piętro I, Warszawa
Paweł Nawrocki
Psychoterapeuta certyfikowany (EAGT 20-2368, PTPG 052022-174)
Psychoterapia po ludzku
To bezpłatny e-book, który przystępnym językiem opisuje dziedzinę psychoterapii, formy pomocy i jej główne nurty. Odpowiada na pytania, dotyczące rzetelności psychoterapeutów i bezpieczeństwa ich klientów. Spis treści mówi sam za siebie: czym różni się psychoterapeuta od psychologa lub psychiatry, po czym poznać dobrego terapeutę, kto nie jest psychoterapeutą, jak zachowuje się psychoterapeuta, jakie są granice wpływu, relacji, kontaktu fizycznego i prywatności w gabinecie, co zrobić, gdy terapeuta łamie zasady?
Vademecum psychoterapii Polskiej Rady Psychoterapii
"Opracowanie „Psychoterapia – Vademecum” powstało w odpowiedzi na liczne pytania dotyczące efektów psychoterapii, zawodu psychoterapeuty, procesu kształcenia oraz zasad certyfikacji psychoterapeutów w Polsce. Vademecum zawiera również informacje o standardach opracowanych i przyjętych przez Polską Radę Psychoterapii.
Wyniki badań naukowych potwierdzają, że psychoterapia jest skuteczna, a różnice pomiędzy skutecznością poszczególnych podejść psychoterapeutycznych są niewielkie lub ich w ogóle nie ma. Całościowe podyplomowe szkolenie w psychoterapii jest szkoleniem wysoko specjalistycznym. Vademecum stanowi kompendium aktualnej wiedzy dla osób podejmujących decyzje dotyczące stosowania psychoterapii w systemie ochrony zdrowia i w innych obszarach oraz dla wszystkich zainteresowanych".
Psychoterapia Gestalt
"Psychoterapia Gestalt jest jednym z wiodących podejść w psychologii humanistycznej, uważanej za trzecią po psychoanalizie i behawioryzmie tradycję w psychologii. Początki psychoterapii Gestalt to lata czterdzieste XX wieku, jej twórcami byli Fritz i Laura Perls. Mimo, że jej korzenie sięgają …" Czytaj dalej na stronie PTPG
Co poświadcza certyfikat psychoterapeuty?
Certyfikat poświadcza, że terapeuta ukończył specjalistyczne szkolenie spełniające minimum programowe ustalone przez organizację wydającą certyfikat, zdał końcowy egzamin teoretyczny i praktyczny oraz posiada wiedzę i umiejętności wymagane do samodzielnego stosowania psychoterapii. Minima programowe EAGT i PTPG to realizowane w trakcie czterech lat szkolenia podyplomowego: 600 godzin teorii i metodologii psychoterapii (w IIPG 1000 godzin), 150 godzin superwizji, 400 godzin praktyki klinicznej, 250 godzin psychoterapii własnej, 50 godzin warsztatów według własnego wyboru.
Posiadanie certyfikatu poświadcza przynależność terapeuty do wydającego go stowarzyszenia. Można należeć do stowarzyszenia i nie mieć certyfikatu (np. psychoterapeuta w trakcie szkolenia lub psychoterapeuta w trakcie certyfikacji), ale nie można mieć certyfikatu i nie należeć do stowarzyszenia. Na certyfikacie EAGT znajduje się wprost podana informacja, że certyfikat jest ważny, o ile jego posiadacz pozostaje jednocześnie członkiem EAGT. Zatem, jeśli terapeuta po otrzymaniu certyfikatu zrezygnuje z członkostwa (lub zostanie usunięty ze stowarzyszenia) jego certyfikat automatycznie traci ważność. Dla klienta oznacza to, że warto weryfikować nie tylko sam fakt posiadania przez terapeutę certyfikatu, ale również jego aktualność. Listy certyfikowanych terapeutów są łatwo dostępne w internecie.
Certyfikaty EAGT i PTPG są ważne przez 5 lat od daty ich wydania. W celu podtrzymania ważności certyfikatu (recertyfikacja) terapeuta musi udokumentować, że jest aktywny zawodowo, pracuje pod superwizją (min. 20 godzin rocznie) i spełnia wymóg kształcenia ustawicznego (w EAGT minimum 30 godzin, a w PTPG 50 godzin).
Co to jest superwizja?
„Superwizja praktyki klinicznej obejmuje refleksją obszar diagnozy, sposób prowadzenia procesu psychoterapii, konceptualizację problemów pacjenta czy zastosowane techniki. Ma ona charakter wsparcia, monitorowania procesu terapeutycznego i szkolenia. Superwizja jest konieczna i niezwykle pomocna w praktyce klinicznej przez cały czas trwania aktywności zawodowej psychoterapeuty”.
„Standardem pracy psychoterapeutów w Polsce i na świecie jest regularne korzystanie z superwizji procesu psychoterapii. Nie jest to więc forma rozwoju dedykowana jedynie młodym adeptom psychoterapii, ale obowiązek każdego psychoterapeuty podczas prowadzenia praktyki zawodowej”.
„Superwizja jest procesem uczenia się, „w którym psychoterapeuta współpracuje z bardziej doświadczoną koleżanką lub kolegą po fachu, by w procesie ciągłego rozwoju zawodowego poszerzyć własne umiejętności”. To z kolei sprzyja dobrostanowi jego pacjenta, zapewnia bezpieczeństwo procesu psychoterapii.”
źródło: Polska Rada Psychoterapii, Psychoterapia – Vademecum, s. 15-16.
Każdy pacjent ma prawo do informacji o superwizorze swojego terapeuty. Może skontaktować się z nim, by potwierdzić tę informację lub zweryfikować kompetencje superwizora.
Wytyczne PTPG do terapii on-line
"Psychoterapia i superwizja online – rekomendacje Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt
Praca online wymaga wzięcia pod uwagę kwestii związanych z etyką, bezpieczeństwem danych i przepisami prawa. Bardzo ważne są zjawiska, które zachodzą w procesie psychoterapii prowadzonej za pomocą usług teleinformatycznych. Dostępne aktualnie wyniki badań, dotyczące psychoterapii prowadzonej online są obiecujące, jednak …" Czytaj dalej na stronie PTPG
Bezpłatna pomoc psychologiczna i psychoterapia w Warszawie
Zachęcam do zapoznania się z listą ośrodków na stronie Młodzieżowego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy MOP.
"Poradnie dla dzieci i młodzieży; Poradnie dla studentów; Poradnie rodzinne; Organizacje pozarządowe udzielające pomocy psychologicznej..." Czytaj dalej na stronie MOP